Nominations for UK Parliamentary Election for the Caithness, Sutherland and Easter Ross Constituency

 

1. The following persons have been and NOW STAND nominated for election as a Member to serve in the UK  Parliament for the above Constituency:-

Surname Other Names in Full Commonly Used Forenames (if any) Home Address in Full Description
(if any)
Names of Persons Subscribing Nomination Paper(s)
CAMPBELL JAMES GORDON PAUL Gordon 9 Poles Road, Dornoch, Sutherland, IV25 3HP Independent Clive Richards, David Hannibal, James R Melville, Marion Taylor, John M Mackintosh, Michael Ketchin, Diane Rennie, Kathleen E  Rutherford, Hugh A Mackay, George S Harper
GRAHAM ALASTAIR ROBERT Alastair Westlea, Sutherland Street, Helmsdale, Sutherland, KW8 6LQ Scottish Conservative and Unionist Jessie Doull, Alistair B Risk, Douglas J A Reid, Michael A Carr, Alastair R B Fenton, Rita Fenton, Kerensa Carr, Fiona Risk, Charlotte Gibson, Beryll Stevenson
MACKAY ALEXANDER JOHN John Bellmaya, Dunnet, Thurso, Caithness, KW14 8YD Scottish Labour Party James Mackay, Constance Mackay, Anne Crowe, William Crowe, Elsie Simpson, Hugh Simpson, Hugh A Simpson, Donna Coghill, Ronald Gray, Donald Macintosh
THURSO JOHN ARCHIBALD   Thurso East Mains, Thurso, Caithness, KW14 8HW

Scottish Liberal Democrats William Ross, Sutherland Rhind, Margaret MacPherson, Jay Mackay, Alistair Swanson, Ronald Lansley, David Grant, Graham Sawyer, Kaye Campbell, Elaine Lewis
URQUHART JEAN   4 West Lane, Ullapool, IV26 2UT Scottish National Party (SNP) Ian Clark, Graham Phillips, David A Manson, John Bogle, John Sinclair, Wiliam D Brown, George G Campbell, Thomas Geddes, Donald Smith, Iain Brown

 

 2.  Notice is also hereby given that the following candidates have appointed Election Agents, the offices of the said Election Agents being as specified:-

Name of Candidate Name of Election Agent Address of Office of Election Agent Offices of Election Agent to which claims etc may be sent
ALASTAIR ROBERT GRAHAM  

BERYLL STEVENSON

Alt Tigh,  Rosemount, Tain, Ross-shire, IV19 1ND
Alt Tigh, Rosemount, Tain, Ross-shire, IV9 1ND
ALEXANDER JOHN MACKAY  MICHAEL GRAY Bellmaya, Dunnet, Thurso, Caithness, KW14 8YD Bellmaya, Dunnet, Thurso, Caithness, KW14 8YD
JOHN ARCHIBALD THURSO SAM KENT Thurso East Mains, Thurso, Caithness, KW14 8HW  Thurso East Mains, Thurso, Caithness, KW14 8HW
JEAN URQUHART IAN CLARK Bridgeside, Westfield, Thurso, Caithness, KW14 7QW Bridgeside, Westfield, Thurso, Caithness, KW14 7QW

 

3.  As more than one person stands nominated, a POLL for the election of a Member to serve in the UK Parliament for the above Constituency will be taken on Thursday 6 May 2010.

The Poll opens at 7 am and closes at 10 pm.  The names of the Candidates will be printed on the ballot paper in the same order as above.

Alistair Dodds
Returning Officer

Election Office
Glenurquhart Road
Inverness

Tuesday 20 April 2010