Postal votes sent out for Crofting Commission elections (28/02/12)

Postal ballot papers were issued today (Friday, 24 February) to the 10,877 voters eligible to take part in the forthcoming Crofting Commission elections to elect five new board members representing Shetland, East Highlands, Western Isles, West Highlands & South West,  and Highlands.

A total of 28 candidates are vying for the five places on the Board. There will be no contest in the sixth area - Orkney and Caithness - where Arnie Pirie has been elected unopposed.

The election will be conducted under the Alternative Vote System and ballot papers must be returned in the envelope provided by 4.00 pm on Thursday, 15 March.  The count will take place at Inverness Town Hall on Friday 16 March.

The candidates are:

Shetland (1,497 voters)  - candidates:

Peter Dodge, Aith, Cunningsburgh
Kathleen Ann Sinclair, Firva, Scousburgh, Shetland
David Irvine Smith, The Beadies, Levenwick, Shetland
Marjorie Williamson, Blimister, Burra Isle

East Highlands (East Sutherland, Easter Ross, East Inverness and Moray) (887 voters) - candidates:

Marina Theresa Dennis, Inchdrein, Nethy Bridge
Peter Humpheys, Davidston Croft, Heights of Fodderty, Strathpeffer
Donnie Ross, Strone Croft, Leault, Kincraig, Kingussie
William Waugh, 3 Bogbain, Tain

Western Isles (4,522 voters) - candidates:

Malcolm MacLeod Macdonald, 7 Tobson, Bernera
Roderick MacDonald, 480/1 North Lochboisdale, South Uist
Murdo MacLennan, 5 Aignis, Stornoway
Neil MacLennan, "Ard Grean", Castlebay, Isle of Barra
Donald Macrury, c/o Hanover, 45 Borve, Isle of Lewis
Donald Manford, 29 Eoligarry, Isle of Barra

West Highlands (West Sutherland, Wester Ross, Skye and Lochalsh) (3,076 voters) - candidates:

Jonathan James Hedges, Caravan, 219 Rossal, Rogart
John Laing, 5 Dunanellerich, Harlosh, Dunvegan, Isle of Skye
I.G. Macdonald, Grianan, 1 Lower Ollach, Braes, Portree, Isle of Skye
Kenneth J.B.S. MacLeod, 26 Greenwood Gardens, Milton of Leys, Inverness
Finlay John Matheson, Arinackaig, Strathcarron, Ross & Cromarty
Rodney Martin Minton, 8 Durnamuck, Dundonnell, By Garve, Ross-shire
Sandy Murray, Achumore, Forsinard, Sutherland
Russell Smith, Drumbhan, Airdens, Bonar Bridge
Yvonne White, 8 Kingsburgh, Snizort, Isle of Skye

South West Highlands (Lochaber, Argyll and Bute, Arran and Cumbrae, Small Isles) (895 voters) - candidates:
Donald McKechnie Campbell, Machair, Kilmoluaig, Isle of Tiree, Argyll
Robin Currie, 10 Burnside, Bruichladdich, Islay, Argyll
Michael Ewen MacDonald Foxley, 2 Achaphubuil, By Fort William
Colin Niall Kennedy, Highland Corrie, Arinagour, Isle of Coll, Argyll
Billy Neilson, 27 Cruachan Cottages, Taynuilt, Argyll

-ends-

 

In This Section