Overview of committee membership and office bearers

The Highland Council is represented by 80 elected members serving 14 four-member wards and 8 three-member wards.

The Highland Council is led by a minority administration of the Independent Group. The opposition groups are SNP, Liberal Democrats, Labour and Highland Alliance.

Leadership

  • Leader of the Council: Margaret Davidson, Aird and Loch Ness 
  • Depute Leader of the Council: Alasdair Rhind, Tain and Easter Ross
  • Convener: Isobel McCallum, Black Isle
  • Vice Convener: Bill Lobban, Badenoch and Strathspey
  • Vice Convener: Carolyn Caddick, Inverness South
  • Leader of the Opposition: Maxine Smith, Cromarty Firth

Strategic Committees 

Audit and Scrutiny Committee:
  • Chair: Richard Laird, Inverness Central
  • Vice Chair: Graham Phillips, East Sutherland and Edderton
Communities and Partnerships Committee:
  • Chair: Hamish Fraser, Eilean a Cheò 
  • Vice Chair: Graham Ross, Inverness West 
Community Services Committee:
  • Chair: Allan Henderson, Caol and Mallaig
  • Vice Chair: Richard Greene, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh

Education, Children and Adult Services Committee:

  • Chair: Drew Millar, Eilean a' Cheò
  • Vice Chair: Biz Campbell, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh
  • Vice Chair: Fiona Robertson, Tain and Easter Ross

Planning, Development and Infrastructure Committee:

  • Chair: Audrey Sinclair, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh
  • Vice Chair: Matthew Reiss, Landward Caithness
Resources Committee:
  • Chair: Bill Fernie, Wick
  • Vice Chair: Alister Mackinnon, Dingwall and Seaforth

Other committees 

Gaelic Implementation Group:
  • Chair: Hamish Fraser, Eilean a Cheò
Pensions Committee:
  • Chair: Dave Fallows, Badenoch and Strathspey

Regulatory Committees

North Planning Applications Committee (Wards 1-11):
  • Chair: Isobel McCallum, Black Isle 
  • Vice Chair: Audrey Sinclair, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh

South Planning Applications Committee (Wards 12-22):

  • Chair: Jimmy Gray, Inverness Millburn 
  • Vice Chair: Dave Fallows, Badenoch and Strathspey

Planning Review Body:

  • Chair: Audrey Sinclair, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh
  • Vice Chair: Matthew Reiss, Landward Caithness
Highand Licensing Committee
  • Chair: Ian Cockburn, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh
  • Vice Chair: Richard Greene, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh
Highland Licensing Board
  • Convener: Ian Cockburn, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh
  • Vice Convener: Glynis Sinclair, Culloden and Ardersier

City and Local Committees

Badenoch and Strathspey Area Committee:

  • Chair: Bill Lobban, Badenoch and Strathspey

Caithness Committee

  • Chair: Roger Saxon, Thurso
  • Vice Chair, Donnie Mackay, Thurso
  • Caithness Civic Leader: Gillian Coghill, Landward Caithness
City of Inverness Area Committee:
  • Provost and Leader of Inverness and Area: Helen Carmichael, Aird and Loch Ness
  • Depute Provost of Inverness: Bet McAllister, Inverness Central
  • Depute Provost of Inverness: Jean Slater, Inverness Ness-side

Isle of Skye and Raasay Committee:

  • Cathraiche: Drew Millar, Eilean a' Cheò
Lochaber Committee:
  • Chair: Thomas MacLennan, Fort William and Ardnamurchan
Nairnshire Committee
  • Chair: Michael Green, Nairn
  • Provost of Nairn: Laurie Fraser, Nairn

Ross and Cromarty Committee

  • Chair: Margaret Paterson, Dingwall and Seaforth
  • Vice Chair: Graham MacKenzie, Dingwall and Seaforth

Sutherland County Committee

  • Chair: Mr G Phillips, East Sutherland and Edderton
  • Vice Chair: Mr H Morrison, North West and Central Sutherland

Joint Board

Highland and Western Isles Valuation Joint Board:

  • Convener: Ken Gowans, Inverness South 
  • Vice Convener: John Mackay, Comhairle nan Eilean Siar
Is there anything wrong with this page?