Overview of committee membership and office bearers

The Highland Council is represented by 74 elected members serving 11 four-member wards and 10 three-member wards.

The Highland Council is led by a coalition administration of the Independent Group, the Liberal Democrat Group and Labour Group. The opposition groups are SNP and Conservative and Unionist.

Leadership

  • Leader of the Council: Margaret Davidson, Aird and Loch Ness
  • Depute Leader of the Council: Alasdair Christie, Inverness Ness-side
  • Convener: Bill Lobban, Badenoch and Strathspey
  • Vice Conveners: Biz Campbell, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh and Allan Henderson, Caol and Mallaig
  • Leader of the Opposition: Maxine Smith, Cromarty Firth
  • Strategic Lead for Police and Fire: Matthew Reiss, Thurso and Northwest Caithness

Strategic Committees

Audit and Scrutiny Committee:
  • Chair: Graham MacKenzie, Dingwall and Seaforth
  • Vice Chair: Peter Saggers, Nairn and Cawdor
Corporate Resources Committee:
  • Chair: Alister Mackinnon, Dingwall and Seaforth
  • Vice Chair: Matthew Reiss, Thurso and Northwest Caithness
Care, Learning and Housing Committee:
  • Chair: Andrew Baxter, Fort William and Ardnamurchan
  • Vice Chair: John Finlayson, Eilean a' Cheò
  • Vice Chair: Linda Munro, North, West and Central Sutherland

Environment, Development and Infrastructure Committee:

  • Chair: Allan Henderson, Caol and Mallaig
  • Vice Chair: Hugh Morrison, North, West and Central Sutherland
  • Vice Chair: Trish Robertson, Culloden and Ardersier

Regulatory Committees

North Planning Applications Committee (Wards 1-10):
  • Chair: Maxine Smith, Cromarty Firth
  • Vice Chair: Donnie Mackay, Thurso and Northwest Caithness

South Planning Applications Committee (Wards 11-21):

  • Chair: Jimmy Gray, Inverness Millburn
  • Vice Chair: Carolyn Caddick, Inverness South

Planning Review Body:

  • Chair: Allan Henderson, Caol and Mallaig
  • Vice Chair: Trish Robertson, Culloden and Ardersier
Highland Licensing Committee
  • Chair: Ian Cockburn, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh
  • Vice Chair: Liz MacDonald, Nairn and Cawdor
Highland Licensing Board
  • Convener: Ian Cockburn, Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh
  • Vice-Convener: Liz MacDonald, Nairn and Cawdor

City and Local Committees

Badenoch and Strathspey Area Committee:

  • Chair: Bill Lobban, Badenoch and Strathspey

Caithness Committee

  • Chair: Matthew Reiss, Thurso and Northwest Caithness
  • Civic Leader: Willie Mackay, Wick and East Caithness
City of Inverness Area Committee:
  • Provost and Leader of Inverness and Area: Helen Carmichael, Aird and Loch Ness
  • Depute Provost and Leader of Inverness and Area: Graham Ross, Inverness West
  • Depute Provost of Inverness: Bet McAllister, Inverness Central

Isle of Skye and Raasay Committee:

  • Cathraiche: John Gordon, Eilean a' Cheò
Lochaber Committee:
  • Chair: Andrew Baxter, Fort William and Ardnamurchan
Nairnshire Committee
  • Chair: Tom Heggie, Nairn and Cawdor
  • Provost of Nairn: Laurie Fraser, Nairn and Cawdor

Ross and Cromarty Committee

  • Chair: Fiona Robertson, Tain and Easter Ross
  • Vice Chair and Civic Leader: Margaret Paterson, Dingwall and Seaforth

Sutherland County Committee

  • Chair: Linda Munro, North, West and Central Sutherland

Other Committees and Boards

Highland and Western Isles Valuation Joint Board:

  • Convener: Jimmy Gray, Inverness Millburn, Highland 
  • Depute Convener: Alasair MacLeod, Sgire An Rubha, Western Isles

Pensions Committee

  • Chair: Richard Gale, East Sutherland and Edderton

Pensions Board

  • Chair: Linda Munro, North, West and Central Sutherland

Re-Design Board

  • Chair: Bill Lobban, Badenoch and Strathspey
  • Vice Chair: Vacant
Tell us something about this topic How is this webpage?